13 Ocak 2022 Perşembe

Kurtuluş Partisi Gençliği olarak haykırdık: Cemaat Yurtları da Tarikat Evleri de Derhal Kapatılmalıdır! Enes Kara’nın Hesabını Soracağız!


Elazığ’daki Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara’nın, Ailesinin baskısıyla kaldığı Nur Cemaati’ne bağlı bir yurtta intihara sürüklenmesi, kendisini intihara sürükleyen süreci anlattığı video ve mektupta dile getirdikleri, insanım diyen herkesin yüreğini dağladı.

Kurtuluş Partisi Gençliği olarak bu acı ve maalesef ülkemizde sık sık tekrarlanan olaya sessiz kalamazdık, kalmadık.

Enes’i hayattan koparanlara, yılan yuvalarının faaliyetine izin verenlere, gençlerimizin beyinlerine Ortaçağcı zehri akıtanlara karşı ilk başta suç duyurusunda bulunduk. Ardından sokaklarda haykırdık öfkemizi. Genç yaşında ölüme sürüklenen Enes Kara için haykırdık sloganlarımızı.

Ankara’da, HKP Genel Merkezi önündeki eylemde, Nur Cemaati yurdundaki baskılara dayanamayıp yaşamına son veren Enes Kara’nın fotoğrafını, Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın Önderi Mustafa Kemal’in “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün yazılı olduğu döviz ve “Cemaat Yurtları da Tarikat Evleri de Derhal Kapatılmalıdır! Enes Kara’nın Hesabını Soracağız!” yazılı ozaliti açtık.İstanbul Kadıköy’deki Süreyya Operası önündeki eylemde ise “Laik, Bilimsel, Parasız, Demokratik Eğitim”, “Ortaçağcı Eğitime Hayır”, “Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek” yazılı dövizlerimizi, “Cemaat Yurtları da Tarikat Evleri de Derhal Kapatılmalıdır! Enes Kara’nın Hesabını Soracağız!” yazılı ozaliti açtık.

AKP’giller iktidarının koruyup kolladığı tarikat evlerinde ve cemaat yurtlarında yaşanan cinayetlere, tecavüzlere, katliamlara karşı tüm öfkemizle “Enes Kara’nın Hesabını Soracağız”, “Enes’in Katili Ortaçağ Düzeni”, “Tarikata Mürit Olmayacağız”, “Yurt-Kur Uyuma, Öğrenciye Yurt Kur”, “Laiklik Yoksa Bilim, Özgürlük, Demokrasi Yoktur”, “Tarikat Yurtları Kapatılsın” sloganlarımızı gür sesimizle haykırdık.

Kurtuluş Partisi Gençliği adına yapılan açıklamalarda özetçe şunlar söylendi:

“Bu olay ne ilktir ne de son olacaktır. Hatırlanacağı gibi kısa bir süre önce de Mehmet Sami Tuğrul adlı genç, yine kalmak zorunda olduğu Antalya İlim ve Kültür Derneği’ne ait tarikat evinin Ortaçağcı gerici zihniyete sahip aşçısı tarafından başı kesilerek katledilmişti.

“Şimdi de bir başka gencimiz olan Enes Kara, bu Ortaçağcı gericilerin baskısı, zulmü, iğrençliği ve karanlığı yüzünden intihar etti. Ortaçağcı gericiliğin kaynağı olan yılan yuvası tarikatların, cemaatlerin bu karanlık yüzü yıllardır biz Kurtuluş Partisi Gençliği’nin bildiği ve karşısında kararlı olarak mücadele ettiği bir gerçektir. Yıllar boyunca saf, temiz, insancıl değerlere sahip gençlerimiz, bu Ortaçağcı gerici din tüccarlarının yurtlarında, evlerinde; bilimden, sanattan, toplumdan, özgürlükten uzak ve yoksun bir şekilde, sadece en iğrenç ve en gerici Ortaçağcı düşüncelerle, Muhammed-Kuran İslam’ıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan dogmalarla, hurafelerle kafaları zehirlenerek, çaresizlikten kalmışlardır.

“Çünkü AKP’giller, tüm öğrenciler için insancıl şartlarda barınacak yurtlar yapmamışlar, tam tersine; gençlerimizi tarikat evlerine, cemaat yurtlarına yani karanlığa yönlendirmişlerdir. Çünkü AKP’giller, tarikatlar ve cemaatlerle el ele vererek, ülkemizdeki birçok gencin umudunu, hayallerini, geleceğini çalmış, aydınlığa, ilericiliğe, devrimciliğe, yurtseverliğe, kendi halkına düşman, “dindar ve kindar” bir nesil yetiştirecek ortamı yaratmışlardır. İşte bu gerici çalışmanın ürünüdür, tarikat-cemaat yurtları, evleri.

“Ancak AKP’giller ne yaparsa yapsın, biz Kurtuluş Partisi Gençliği’nin cemaat yurtlarına da tarikat evlerine de karşı mücadelesi durmadan sürecektir.”

Eylemlerimize Halkımız ve gençliğimiz yoğun ilgi gösterdi. Gençlerimizi Ortaçağcı gericilerin, tarikat evlerinin, cemaat yurtlarının pençesine bırakmayacağız.

12 Ocak 2022

Kurtuluş Partisi Gençliği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öneri/eleştiri ilet.