25 Ekim 2020 Pazar

Eğitim en temel insan hakkıdır! KYK borçları derhal silinsin!

 Eğitim en temel insan hakkıdır. Devlet üniversitelerini kazanan öğrencilere ve dolayısıyla ailelerine yüklenen kayıt ücretleri, har(a)çlar, zorunlu “bağışlar”, ulaşım, beslenme ve barınma masraflarının toplamı asgari ücretin üzerindedir. Yani günümüzde eğitim, paran varsa kullanabildiğin ve harcadığın kadar genişleyen bir 'hizmet' haline gelmiştir.

Türkiye’de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığını, 280 bin üniversite mezunu hakkında ise yasal işlem başlatıldığını ve öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşlarına haciz konulduğunu hepimiz biliyoruz.

Ülkemizde milyonlarca öğrenciyi yalnızca okuduğu için borçlandıran, daha sonra da onlara iş imkanı bile tanımayan bu düzeni kabul etmiyoruz. Halkımız, işsizlik ve pahalılık cehenneminde yanarken, koca koca şirketlerin vergi borçlarını silenler, devletin canını bile yakmayacak bu KYK borçları için neden hamle yapmaktan geri dururlar? Geçtiğimiz günlerde Meclis’te bir torba yasa geçirdiler. Bunun içerisinde KYK borçlarının yapılandırılması da var. Yapacakları, KYK borçlarının faizinin yüzde 90’ı silmek. Yani öğrenci her koşulda borcu ödeyecek. Yani öğrencilere, "bakın biz KYK borçlarının faizini siliyoruz. Asıl borcu her koşulda alacağız sizden. Ne de olsa siz bir yandaş parababası ya da bir akraba falan değilsiniz" diyorlar. Öğrencilere bunu hak gören iktidar iş yandaşlara gelince elini korkak alıştırmayıp siliveriyor vergi borçlarını. Geleceğimizin teminatı olan bu gençlerin, “milletin .....koyacağız” diyen halk ve vatan düşmanı, yalaka yandaş Cengiz Holding kadar değeri yok onlar için!

Kurtuluş Partisi Gençliği olarak; "dindar ve kindar nesil" yetiştirmek ve gençliği, sorgulamaktan aciz uyuşturulmuş müritler haline getirebilmek için, eğitimi gericileştirip ticaret kapısı haline getirmeyi düstur edinip yıllardan bu yana bunun için uğraşan AKP’giller’in gençliğimizi işsizlik, pahalılık ve borç cehennemine atmasına karşı tüm gençliği mücadeleye çağırıyoruz! 25 Ekim 2020

Yaşasın Gençliğin Devrimci Mücadelesi!

Yaşasın Kurtuluş Partisi Gençliği!

Yaşasın Parasız-Laik-Demokratik, Bilimsel Eğitim!

Kurtuluş Partisi Gençliği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öneri/eleştiri ilet.