11 Haziran 2016 Cumartesi

“Dualı” Mezuniyet Törenine Lisenin Mezunlarından Tepki: “Hoca Camide”

İstanbul Bahçelievler ilçesinde bulunan Dede Korkut Anadolu Lisesi’nin mezuniyet törenine ilçe müftüsünün davet edilmesi ve törende müftünün dua etmesine okuldan çeşitli dönemlerde okuyan bir grup mezun öğrenciden tepki geldi.
Mezun öğrenciler, tepkilerini bir bildiri yayınlayarak dile getirdiler.

“İstanbul Bahçelievler’deki Dede Korkut Anadolu Lisesi mezunları olarak, ilçe müftüsünün mezuniyet töreninde öğrencilere konuşma yapması ile ilgili haberleri büyük bir kaygı ile takip etmekteyiz.Lisemiz, öğretmenlerimizin azmi ve hırsı ile sayısız öğrencinin başarılı bir gelecekle buluşmasını sağlamış bir okuldur. Okulun konumundaki dezavantaj ve okul açıldığından beri varlığı eksik olmayan yönetici eksikliklerine rağmen, İstanbul’daki başarılı okullardan olma çabasındayken, maalesef başarı haberleri yerine bu tür haberlerle duyuyoruz.

1 Haziran günü gerçekleştirilen mezuniyet töreninde, ilçe müftüsünün, mezuniyet töreninde genç öğrencilerde önyargılar yaratacak ifadeler kullanması, hem eğitim bilimi açısından uygun değildir, hem de anayasasında laiklik yer alan bir ülkede yasaları çiğnemek anlamına gelmektedir.

Laik bir ülkede, öğrencilere dua ederek hayırlı iş, aş ve eş bulunabileceği söylenmemelidir. İş bulmanın, ülkenin istihdamına ve toplumsal üretim yordamına bağlı olduğu, aş bulmanın ülkenin tarım politikalarına ve coğrafi koşullarına dayandığı, eş bulmanın ise insanların biyolojik, psikolojik uyum koşullarına dayandığı öğretilmelidir ve bu görev ilçe müftüsüne değil, öğretmene aittir. 4+4+4 eğitim(sizlik) sisteminde, gençlere hiçbir şey katmadığı ortada olan din kültürü dersleri ile doldurulduğundan, gençlerimiz (ve gelecekte çocuklarımız) ne kadar coğrafya, fizik, kimya, biyoloji, psikoloji, sosyoloji, felsefe bilgisine sahip, bu da şüpheli.

Laik bir ülkede, özellikle de iktidarın tüm müdahalelerine rağmen Türkiye’nin en başarılı okulları olan Anadolu Liselerinde, öğrencilerle toplu dua edilmemelidir. Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi, Dede Korkut Anadolu Lisesi de farklı inançlara ve felsefi görüşlere mensup öğrencilerin bulunduğu bir okuldur. Bir dizi filmi karakteri Afet Öğretmen’in dediği gibi; “Hoca Camide”.

Laik bir ülke olunduğuna dair ibareyi sürekli tekrarlıyoruz. Bugün başımıza ne geliyorsa, bu gerçeklik aklımızdan çıktığı içindir. Bu hatırlatmayı, sadece arkasında güç hissederek basiretsizlikleri gerçekleştirenlere değil, “nemelazımcılık” yaparak ülkemizin bulunduğu koşulları umursamayan, laikliği koruma mücadelesine girişmeyen öğrenci ve mezun arkadaşlarımıza da arkadaşça hatırlatmak isteriz.

Okulumuzu çoğu kişi tanımaz. Ufak ve ibretlik bir örneği hatırlatarak, Dede Korkut Anadolu Lisesi’nin nasıl bir ekip tarafından yönetildiğine dair fikrimiz olsun. İnsanlar, çocuklarının ne kadar anlayışsız kişiler elinde yetiştiğini (yetişemediğini mi desek) görsünler, bilsinler.

2013 senesinde, bazı öğrenci ve mezunlarımızın takip ettiği, okulun müdürü adına parodi hesap açılmıştır (@onurbasganim). Bugün bile hangi öğrencilerimizin açtığı bilinmeyen hesapta, okul müdürünün okulda yaptığı baskıcı hareketler, tehditler ve iktidar ekipleriyle ilişkileri teşhir edilmekteydi.

Öğrencilerden öğrenebildiğimiz kadarıyla, okul müdürü, okuldaki tüm öğrencileri tek tek sorgulamış. Öğrenciler üzerinde yaratılan bu yıldırma sırasında çok sayıda öğrenci suçlu olmadığı halde rencide edilmiş. Öğrenciler, bir beğeni, bir RT yaptığı için tek tek fişlenmiş. Öğrencilerin aileleri ile ilişkileri bozulmuş. Çeşitli ihbarlara dayanılarak, mezun öğrenciler bile şüpheli olarak okula çağrıldı. Rivayet ile ilgili kısımlar konusunda, okulun yöneticileri hesap verirler mi? Sanmayız, onlar sucuk partisi yapmakta daha yetenekliler.

Okulumuzu anlatınca kim geldi aklınıza? Dede Korkut Anadolu Lisesi, küçük bir Türkiye gibi değil mi? İşte öğrencileri isyana, sırtlarını dönmeye iten bu tür anlayışsızlıklardır. Bu tür hareketleri bir özeleştiri fırsatı olarak görmeyenlerin çareyi ilçe müftüsünün bilim dışı sözlerinde bulması şaşırtıcı olmamalı.

Sadece okulumuzda değil, tüm Türkiye’de okul yöneticileri ve öğrenci eğitiminden sorumlu yöneticiler, skandallara imza atmakta. Çeşitli okulların öğrenci ve mezunları, bunlara tepki ile karşılanmakta. Ancak bu basit tepkileri kavramak yerine, onları marjinal göstermek uğraşı veren iktidar yandaşları, tepkileri birer Gezi İsyanı benzeri eylem nedeni olarak görmekte. Ölümden daha çok korkuyorlar en ufak bir demokrasi parçasından. En ufak, en meşru, en normal öğrenci tepkisini bile bu şekilde yorumlayanlar, kaç gün daha iktidarda kalabileceklerini ve hesap vermeyeceklerini sanıyorlar? Kaç gün daha halkı din bezirganlığı ile kandırabileceklerini düşünüyorlar? Ey tanrıları para olanlar, işte dershanelerde gençliklerini çaldığınız gençlik bu! Ne diyelim? Çiçek Abbas’ın dediği gibi “Mahmut mu diyem?”

Dede Korkut Anadolu Lisesi, inanıyoruz ki ona emek veren herkesin desteğiyle çok sayıda önemli insan yetiştirecektir. Yoksul mahallesi olan Soğanlı halkıyla, çevresindeki esnafıyla, hizmetlisiyle, öğretmenleri ve mezunları ile bir ailedir Dede Korkut Anadolu Lisesi. Bu aileyi işlevsiz hale getirmek, bu ülkenin hazinesinden ÇALMAKTIR.

Saygılarımızla,

Dede Korkut Anadolu Lisesi mezunlarından bir grup”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öneri/eleştiri ilet.