3 Ağustos 2015 Pazartesi

Kurtuluş Partisi Gençliği 7. Gençlik Kampı’nda Buluştu

Kurtuluş Partisi Gençliği, her yıl düzenlediği Gençlik Kampı’nın 7.’sini 30 Temmuz – 02 Ağustos tarihleri arasında İzmir’in Yamanlar semtindeki Karagöl’de gerçekleştirdi. İnsanlığın bir parçası olduğu doğadan giderek uzaklaşmasına, düşmanlaşarak zarar vermesine karşı doğayla iç içe kolektif bir yaşam alanı oluşturma amacı taşıyan Kampımız her yıl olduğu gibi birlikte öğrenmenin, üretmenin, eğlenmenin ve yoldaşlaşmanın ön planda olduğu dört gün yaşattı katılanlara. Bunun yanında gerek siyasi eğitim seminerleriyle gerek spor aktiviteleriyle ruh ve beden eğitimi de sağlandı. Gündelik hayatta karşılaşılabilecek kazalar ve basit yaralanmalar karşısında neler yapılabileceğinin anlatıldığı ilk yardım eğitimi verildi.


HKP MYK üyelerinin de katıldığı Kamp’ta siyasi eğitim çalışmaları gerçekleştirildi. Kampın 2. günü gerçekleştirilen kadın erkek eşitliği konulu forumda kadınların tarihsel süreçte toplumda egemen güçken nasıl ezilen cins konumuna geldiği; Kapitalizmin, Ortaçağcılığın ve Sosyalistlerin Kadın Sorununa yönelik bakış açıları üzerinde duruldu. Kadın Sorununun çözümünün sınıf mücadelesi temelinde değerlendirilmesi gerektiğine ve Feminizm gibi burjuva akımlarının Kadınların Kurtuluş Mücadelesini ilerletmekten çok bu mücadelenin önüne set koyduklarına değinilen konuşmalar yapıldı. Laiklik mücadelesinin Kadın Sorununun ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulandı.

Bir diğer eğitim seminerinin konusuysa “Kapitalizmin Sırtımızdaki Kamburu – Korkularımız, Kaygılarımız”dı. Kamu emekçisi bir yoldaşımız tarafından yapılan sunumda korkuların sebepleri, korku duygusunun oluşumu ve korkuları yenmeye dair önerilerden bahsedildi. Özellike Kapitalizmin yarattığı işsiz kalma korkusu, gelecek kaygısı gibi durumların bireyci bir yaklaşımla yenilemeyeceği, örgütlü bir biçimde Sosyalizm için mücadele ederek etkisinin azaltılabileceği Sosyalizmdeyse çözüme kavuşturulabileceği vurgulandı.

“2015 Seçimleri ve Görevlerimiz” konulu seminerdeyse Kurtuluş Partisi Gençliği’nden bir yoldaşımız yaptığı sunumda sosyalistlerin seçimlere bakış açısını, HKP olarak seçimlere girme amaçlarımızı açıkladı. Seçimlerin ardından partimize ve gençliğe büyük görevler düştüğünü ve birer devrimci önder olarak bu görevleri hakkıyla yerine getirmek için yapmamız gerekenleri Hikmet Kıvılcımlı’dan ve Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’tan alıntılarla anlattı.

Kampın son gecesi olan Ateş Gecesi’nde çeşitli atelyelerin kamp süresince hazırladıkları çalışmaları sergilendi. Halk oyunları atelyesinin çeşitli yörelerden sergiledikleri oyunlarıyla, tiyatro atelyesinin hazırladığı tiyatro oyunuyla, müzik atelyesinin seslendirdiği farklı bölge ve dillerden türküleriyle eğlence dolu bir gece yaşandı. Hep bir ağızdan türküler söylendi, halaylar çekildi, şiirler okundu. Ağaç oyma ve karakalem resim atelyelerinde hazırlanan çalışmalarla bir sergi oluşturularak Ateş Gecesi’nde sergilendi. Kampta bunların dışında balık tutma ve pankart atelyeleri de vardı.

Engelli parkur yarışmasında yoldaşlarımız biraz zorlanarak, eğlenerek fiziksel güçlerini ve dayanıklılıklarını test ettiler. Kayalıklara tırmanarak, sürünerek, ipte yürüyerek, sapan atarak hem kendi bedenlerinin neler yapabileceğini hem de takım ruhuyla davranmanın önemini gördüler. Sabah sporuyla güne dinç başlamanın, gündüz ve gece yapılan yürüyüşlerle şehrin kirli havasından, gürültüsünden uzakta doğayla baş başa kalmanın tadına vardılar. Yemeklerini birlikte yapıp birlikte yiyerek, bulaşıklarını birlikte yıkayarak, odunlarını, sularını birlikte taşıyarak bir komün hayatı provası yaşadılar. Geceleri ateş başında, çay eşliğinde edilen sohbetlerle, söylenen türkülerle yoldaşlarımızla hoş vakitler geçirdik.

Kampın son günü geldiğinde, hepimizde böylesine içten, yoldaşlık bağları güçlü bir ortamda dört gün geçirmenin sevinci, bir dahaki Kampa kadar bir sene bekleyecek olmanın hüznüne karışmıştı. Kamp değerlendirmesinde söz alan yoldaşların hepsi Lenin Usta’nın; “Hiçbir şey, insanları aynı dava uğruna mücadele etmek kadar yakınlaştıramaz” sözünü yaşayarak gördükleri anlaşılan konuşmalar yaptılar. Emperyalizmin tüm dünya ülkelerine kan kusturduğu böyle bir dönemde, dünyanın en sıcak günlerini yaşayan bölgde ve ülkede yaşıyor olmanın sormluluğunun bilinciyle, Kamptaki yoldaşlık ve kolektif mücadele ruhunun okullarda, fabrikalarda, mahallelerde, bulunulan her alanda hayata geçirileceğine dair sözler verildi. Çadırlar toplanıp Kamp alanı temizlendikten sonra yoldaşlar Kampın tatlı yorgunluğu ve içlerinde daha da harlanmış mücadele ateşleriyle bölgelerine doğru yola çıktılar.
Kurtuluş Partisi Gençliği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öneri/eleştiri ilet.